Novinka v Rakúsku

10.06.2016

Uloženie urny do antikorového stĺpa

Urny sa väčšinou ukladajú do zeme pod hrobovú platňu, respektíve do betónovej urnovej steny. V susednom Rakúsku najnovšie ukladajú urny do schránky v antikorovom stĺpe. Pozrite sa s nami na mestský cintorín St. Martin v Linzi, kde už majú viaceré sektory s týmito netradičnými urnovými stĺpmi. Tento lesný cintorín je najväčším pohrebiskom v Hornom Rakúsku a zároveň tretí najväčší cintorín v krajine.

Nový antikorový urnový stĺp má viaceré výhody. Azda najväčším jeho benefitom je práve to, že okrem počiatočných nákladov už pridanie ďalšej urny nestojí žiadne peniaze, pretože do schránky sa zmestí 6 až 8 urien a jej obsluha je veľmi jednoduchá. V prípade úmrtí si vedia sami rodinní príslušníci, respektíve správca cintorína, otvoriť schránku a vložiť do nej urnu, pričom nie je potrebné robiť kamenárske práce ako pri klasickom hrobe. „Urnu je možné do schránky vložiť viacerými spôsobmi. V prvom prípade sa pozostalí rozlúčia so zosnulým v obradnej sieni, pričom po kremácii najbližší rodinní príslušníci vložia urnu do schránky antikorového stĺpa. V druhom prípade sa urna počas obradu ukladá a uzamyká počas pietnej rozlúčky pred urnovým stĺpom za účasti kňaza,“ vysvetľuje konateľ Günter Holotta zo spoločnosti GG-Urnensäulen, ktorá vyrába urnové stĺpy.

urnove-stlpy_3373
Antikorový stĺp,
viac foto v galérii pod článkom
Minimálna starostlivosť
Antikorové stĺpy si prakticky nevyžadujú žiadnu údržbu v porovnaní so starostlivosťou o bežné hrobové miesta, na ktorých bývajú problémy s prachom, vodou, respektíve plesňami. Niektorí majitelia však zvyknú utrieť stĺp od vlhkosti, aby vynikla jeho estetická krása. Ako povedal vynálezca a majiteľ európskeho dizajnového patentu antikorového urnového stĺpa Peter Kraft, tento produkt má veľmi dobrú stabilitu, keďže je postavený na betónovom základe hrubom 50 cm. Stĺp je na betóne uchytený štyrmi šróbmi, takže ho neohrozia poveternostné podmienky, ani vandalizmus.

Jednoduché premiestňovanie
V neposlednom rade veľkou výhodou antikorového stĺpa je aj jeho jednoduché premiestňovanie, čo umožňuje nielen to, aby bol vystavený počas pietnej rozlúčky, ale aj jeho prípadné premiestňovanie v rámci pohrebiska, respektíve medzi cintorínmi. Pri exhumácii klasického hrobového miesta je totiž potrebné vybavovať zložitú dokumentáciu s hygienou a podobne, ale pri urnových stĺpoch stačí odmontovať 4 šróby, odlepiť mramorovú dosku a nájsť si iné miesto na prenájom, či už v inom meste, alebo štáte. „Snažili sme sa vytvoriť dlhodobo udržateľný produkt, ktorý budú ľudia vnímať ako investíciu do budúcnosti a zároveň sme chceli podporiť lokálnu ekonomiku tým, že všetci naši subdodávatelia sú z oblasti Horného Rakúska,“ povedal ďalej Günter Holotta.

Nižšie náklady za prenájom
Jedinou nevýhodou antikorového urnového stĺpa by sa niekomu mohli zdať počiatočné náklady, keďže jeho cena je o niečo vyššia. Na druhej strane, benefitom je trvácnosť produktu. „Náš urnový stĺp je investíciou do budúcnosti, a preto ten, ktorý si ho v rodine objedná ako prvý, zabezpečí miesto pre ďalších 7 členov v rodine. Teda pozostalí už túto otázku nemusia riešiť až do času naplnenia kapacity urnového stĺpa 8 urien,“ hovorí ďalej Günter Holotta zo spoločnosti GG-Urnensäulen, ktorý poukazuje na ďalšiu z výhod produktu, a to ušetrenie nákladov za samotný prenájom pozemku. Napríklad na cintoríne v Linzi stojí prenájom hrobového miesta o veľkosti 2 – 3 m2 na 10 rokov okolo 800 eur, pričom za prenájom plochy pod urnový stĺp zaplatíte približne 400 – 450 eur. Ako ďalej povedal Günter Holotta, počiatočné vyššie náklady by záujemci mohli riešiť formou pohrebného poistenia, ktoré by zabezpečovalo nákup antikorového urnového stĺpa. Riešením je aj to, že o počiatočné náklady na zaobstarane takéhoto stĺpa sa podelí viac rodín.

Predaj priamo na mieste
Antikorový urnový stĺp vie spoločnosť GG-Urnensäulen vyrobiť do týždňa od objednania, a je možné ho prakticky okamžite namontovať na betónovú platňu. Výrobca vie zabezpečiť betónovú platňu aj osadenie. Mnohí ľudia si podľa výrobcu antikorové stĺpy nevedia predstaviť, ale ak sa s nimi stretnú na cintoríne, tak reagujú pozitívne. Aj preto sa výrobca dohodol so správcom cintorína v Linzi na vyčlenení priestoru na umiestnenie antikorových stĺpov, kde si môžu záujemcovia priamo vyberať hotové produkty. Príkladom je priestor o veľkosti 20 m2, kde sa nachádza 6 urnových stĺpov, do ktorých sa dokopy zmestí 36 urien. Stĺpy sú rozmiestnené tak, aby bolo dodržané pravidlo vzdialenosti 1,5 metra, ktoré platí na miestnom cintoríne v Linzi. Na inom mieste cintorína sú zase urnové stĺpy postavené do oblúka. V lete medzi nich vysádzajú kvetiny v tvare slnka, pričom každý jeden lúč smeruje k jednému urnovému stĺpu. V prípade, že si pozostalý vyberie konkrétny stĺp, dodávateľ vie vygravírovať meno na samotnú sklenenú alebo mramorovú tabuľu. Niektoré stĺpy majú dokonca aj solárne osvetlenie. „Ľudia reagujú na naše urnové stĺpy rôzne, pokiaľ ich nevidia na mieste na cintoríne, kde im ich nielen ukážeme, ale aj vysvetlíme ich fungovanie. Veľkou výhodou je, že pozostalí si priamo na cintoríne môžu vybrať aj samotné miesto, ktoré sa im najviac pozdáva,“ vysvetlil politiku firmy Günter Holotta zo spoločnosti GG-Urnensäulen.

Urny budúcnosti
Antikorové urnové stĺpy by podľa vynálezcu Petra Krafta mohli do budúcnosti vyriešiť nedostatok hrobových miest. „Najmä vo väčších mestách je problém s rozšírením cintorínov, pretože nie sú k dispozícii voľné pozemky. Som presvedčený, že práve naše antikorové urnové stĺpy sú riešením pre hustejšie umiestnenie zosnulých na cintorínoch,“ dodal vynálezca antikorových stĺpov Peter Kraft.


Marcel Lincényi, foto Pavel Ondera © Slovenské pohrebníctvo
publikované vo vydaní SP I. 2016


Kam ďalej
Drevovýroba na Kysuciach
Keramika
Modrí anjeli
Topa
HE-DOOS
Pohrebná služba Šurany
  Patent na úspech
Dom smútku Tomášov
Podporujeme slovenskú výrobu
Domine
Kniha života
 
Späť na prehľad článkov Predstavujeme


Fotopríloha kliknutím na fotografie prejdete do galérie.
Prezrite si pohodlne ďalších 7 fotografií

Podporte náš článok
Fotogaléria k článku