TOPA - Tomáš Stríž

09.01.2013

TOPA -Spomienkové predmety

 Som hrdý na svoju firmu, ktorá svojimi produktami sprostredkováva pozostalým fyzický kontakt s ich milovanými zosnulými.

Artefakt po milovaných zosnulých môžete nosiť ako prívesok, alebo uložiť do poličky ako peknú dekoráciu.


Na najbližších, ktorých sme milovali nechceme nikdy zabudnúť. Platíme za kamenné pomníky, roky dopredu kupujeme drahé hrobové miesta, aby rodina ležala pokope vedľa seba. Potom chodíme na hroby upratovať, zapaľovať sviečky a spomínať. Alebo uprednostníme kremáciu. A tu sa už ponúka aj iná možnosť ako naložiť s pozostatkami milovaných zosnulých. Dať si z popola mŕtveho vyrobiť na pamiatku dekoráciu, svietnik či šperk. Tomáš Stríž z firmy TOPA ako jediný na Slovensku ponúka tuto kontroverznú možnosť. Je výhradným dodávateľom pre Slovenskú republiku.

Ako ste sa dostali k takejto práci?
topa0Hrobár, Hunter, Slayer, pochovávač, také prezývky som denne počúval od spolužiakov na základnej i strednej škole. Moji rodičia vlastnia pohrebnú službu a vtedy som sa veľmi hanbil za ich profesiu. Neskôr som však pochopil že je to práca ako každá iná. Rodičia ma raz poprosili, aby som zaskočil za jedného zo zamestnancov, ktorý ochorel, a tak sa to všetko začalo. Chodieval som pre nebožtíkov a robil tak prácu, ktorá k tomuto povolaniu patrí až do dvadsiateho roku môjho života. Veľakrát som si hovoril, že chlapci v mojom veku by mali mať i iné aktivity, ako len chodiť po cintorínoch a patoógiách. Ničoho však neľutujem. Bývalá priateľka sa venovala modelingu a tak som sa rozhodol pokúšať šťastie i v tejto brandži. Vydržal som tam tri roky. Potom mi jedného dňa zavolal pán Dalibor Novák z NOAMY, ktorý sa venuje v Českej republike výrobe smútočných predmetov, ktorých súčasťou je i popol zosnulých. Spýtal sa ma či by som sa tomu nechcel venovať na Slovensku, povedal som si prečo nie. Založil som spoločnosť a od tej doby podnikám na tomto poli. Starám sa o zákazníkov, ktorý túžia po predmetoch, ktoré by im blízkeho človeka pripomínali i po smrti. Viete, keď žijete celý život s človekom, nechcete, aby úplne zmizol z vašej prítomnosti. Ľudia tak majú urnu s popolom doma aj niekoľko rokov, kým ju pochovajú, dokonca sa pozostalí často hádajú, u koho urna zostane. Keď sa z popola vyrobí prívesok, alebo iné pamätné predmety, tak je problém vyriešený.

Nemôže sa stať že by sa tieto nádherne predmety pomiešali s iným popolom?
Určite nie, každý jeden výrobok ma na spodu vyrytý kód, ktorý zaručuje pravosť popola a ku každému kusu je vystavený certifikát pravosti o použití príslušného popola.

topa1Slovensko je dosť konzervatívna krajina, majú o to ľudia záujem?
Samozrejme, naša klientela sa stále rozširuje. Myslím si však, že tieto výrobky majú pred sebou budúcnosť.

Ako berú teraz vašu prácu priatelia?
Berú ju úplne normálne, je to pre nich práca ako každá iná. Sú to rozumní a dospelí ľudia, nemajú prečo považovať túto moju aktivitu za divnú. Som do cela obyčajný chalan, ktorý žije dva svety, ten prvý je moja práca, ktorej sa snažím venovať na plno a ten druhý svet sú moji priatelia, ktorým sa snažím vždy dať len to najlepšie z mojich oboch svetov.

Dali by ste si aj vy spraviť takýto predmet na pamiatku po vašich blízkych?
Ide tu o ten pocit že Váš milovaný je stále pri Vás. Verím, podobne ako väčšina ostatných detí svojich rodičov, že k tejto situácii ešte dlho nepríde. Som však realista, priznávam, že táto otázka ma už napadla. Odpoveď na ňu je jednoznačne kladná. Takýto spôsob uchovania pamiatky je nielen módnym trendom, no veľmi praktickým rozhodnutím.

topa4Aký je výrobný proces pamätných predmetov?
Celý výrobný proces je utajený, no približný postup sa podobá výrobe sklenenej sochy. Vrství sa. Na sklársku píštalu sa naberie sklovina, rozdrvené farebné sklo a trochu popola. Rôznymi technikami sa potom vyrába vnútorný dizajn, pridá sa dalšia vrstva skloviny. Popol po priložení ďalšej vrstvy skla uvoľňuje plyn z organických zvyškov v popole, čo vytvára miniatúrne bublinky. Potom sa výrobok musí niekoko hodín chladiť a podľa potreby brúsiť a pieskovať. Z jednej malej vzorky sa dá vyrobiť asi 10ks.

Akú máte víziu do budúcnosti práve s týmto vaším sortimentom?
Ako som už spomenul, verím, že tento spôsob uchovávania pamiatok po zosnulých má budúcnosť. Klasické hrobové miesta sú často kilometre vzdialené, rodiny sa sťahujú a neraz sú jej príslušníci od seba vzdialení stovky kilometrov. Ak chcú mať spomienkový artefakt stále vo svojej blízkosti, zaliaty popol, otlačok prsta či celú urnu ako dekoratívny prvok bytu je ideálnym riešením. Verím, že v budúcnosti sa podarí preniesť na Slovensko i časť výroby, ktorá je zatiaľ len v Českej republike.
 

Moiím hlavným cieľom je uvádzať na trh najnovšie novinky, ktoré budú dávať pozostalým čo najväčší pocit kontaktu s ich milovanou osobou aj po smrti. V najbližšej budúcnosti sa chystám na európsky trh uviesť jednu z nich, budú to otlačky prstov zosnulých vygravírované do vzácnych kovov, ale o tom až v ďalšom článku ...

Ďakujem za rozhovor a prajem veľa úspechov a spokojných klientov.

-op- © Slovenské pohrebníctvo
 

 

Ukážky šperkov

 

topa3

topa2

 

Podporte náš článok