Aj smrť si niekedy vyberá

20.07.2014

Stovka na krku

 Na večný život ľudia hľadali elixír už odpradávna. Špeciálny recept na dlhovekosť však nepozná nikto. Každý z jubilantov vždy povie len toľko, že to akosi rýchlo preletelo... Oslavovať krásnu „stovku“ však nemusí byť utópia. Nie každý sa síce dožije v plnom zdraví vlastnej prirodzenej smrti, ale k mnohým je život veľmi priaznivo naklonený. Storoční ľudia majú zväčša silnú vôľu k životu, vážia si drobných radostí, priazne osudu a tešia sa z každého nového dňa.

Posledné výsledky štúdie Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) preukázali, že stovky sa dožije každé druhé dievča a každý tretí chlapec, ktorí sa dnes narodia. Ľudský život by sa podľa vedcov mohol predĺžiť dokonca až do 150 rokov. A to nemusíte žiť priamo v Japonsku. Tam totiž vlani žilo viac než 54 000 ľudí vo veku nad 100 rokov, pričom podľa britského denníka Guardian možno predpokladať, že tamojšia populácia starších obyvateľov bude v nasledujúcich desaťročiach prudko stúpať. Štvrtina zo 127 miliónov Japoncov má 65 a viac rokov, tento počet sa však v polovici 21. storočia zvýši na približne 40 percent.

radovan_misik-(5)
Ilustračné foto poskytol Radovan Mišík
viac fotografií na www.streetphoto.sk
Stovka sa blíži. Ženy sa jej dožívajú častejšie
Oslava „storočnice“ sa nevyhýba ani Slovákom. K 28. februáru minulého roka medzi 1 310 686  dôchodcami na Slovensku malo 323 sto a viac rokov. Medzi nimi bola výrazná prevaha žien – 264, kým mužov bolo v tejto vekovej kategórii 59. Ako potvrdzuje Peter Višváder, hovorca Sociálnej poisťovne, na konci roku 2013 vyplácali dôchodok 222 sto a viac ročným penzistom. „Oproti 31. decembru 2012 ide o rovnaké číslo, mierne sa len zmenil pomer medzi ženami a mužmi. Žien bolo 179 a 43 mužov. Rok predtým bol pomer 181 žien a 41 mužov. Trend nárastu 100 a viacročných poberateľov dôchodku sa tak v minulom roku zastavil.“

Starneme dôstojne. Roky pribúdajú
„Keď má niekto sedemdesiat, zíde sa celá rodina. Každý zaželá veľa zdravia a niečo aj podaruje. Pri osemdesiatke si každý ctí dobré zdravie oslávenca a berie na neho ohľad pri rozprávaní niekedy až neuveriteľných príbehov. Čo však, ak sa oslavuje stovka? Ako sme mali možnosť vidieť, väčšinou sú to ľudia so slušným apetítom, keby im slúžili nôžky, tak aj do tanca sa pýtajú. Sú optimistickí, i keď horšie vidia, počujú, čo je ale primerané ich veku,“ prezrádza Petra Čimová, hovorkyňa Trenčianskeho samosprávneho kraja. A čo je dôležité – väčšinou im každý tipuje oveľa menej rokov. Tešia sa zo života, veď je o nich dobre postarané. Niekedy smútia nad stratou dávnych priateľov, veď nie každému je nadelené šťastie dlhovekosti. „Prežili prvú ale aj druhú svetovú vojnu, svetové krízy. Život každého z nich by mohol byť námetom na román,“ tvrdí hovorkyňa.

radovan_misik-(7)
Ilustračné foto poskytol Radovan Mišík
viac fotografií na www.streetphoto.sk
Kde žilo najviac storočných dôchodcov
Najviac sto a viacročných dôchodcov žilo vo februári minulého roka v Banskobystrickom kraji – 50, z toho v okrese Banská Bystrica 12. Najmenej dôchodcov v tomto veku žilo v Košickom kraji – len 26. Zo všetkých okresov v SR žilo najviac sto a viacročných poberateľov dôchodkov v okrese Prievidza – 14. Priemerná výška dôchodku uvedených poberateľov bola 200,70 eur. Najstaršia žena žila v Bratislave, mala 107 rokov. Najstarší muž mal 105 rokov a žil v obci Úľany nad Žitavou.

Čo prezradili štatistiky o storočných penzistoch
K 31. decembru 2013 Sociálna poisťovňa evidovala 222 sto a viacročných dôchodcov, z toho bolo 43 mužov a 179 žien.

Späť na tému Zo života
 
Podporte náš článok