Košice

12.11.2024

Príbeh verejného cintorína

Od roku 2019, keď prevzala starostlivosť o najväčšie pietne miesto na Slovensku Správa mestskej zelene v Košiciach, prešiel areál tohto pohrebiska rozsiahlou revitalizáciou.

Už ročné pôsobenie Správy mestskej zelene vo funkcii správcu najrozsiahlejšieho pietneho miesta na Slovensku - Verejného cintorína (článok o Verejnom cintoríne nájdete tu: https://www.pohrebnictvo.sk/najvacsi-cintorin-na-slovensku-je-v-kosiciach/), ako aj Krematória s priľahlým pohrebiskom zhodnotil primátor Košíc Jaroslav Polaček slovami: „Musím pochváliť a poďakovať všetkým zamestnancom Správy mestskej zelene za veľmi dobrú prácu, ktorú počas roka vykonali na Verejnom cintoríne a v Krematóriu. Nielen vnútorné priestory, ale aj oba areály boli roky neudržiavané (...) Kremačné pece fungovali len silou vôle, vonkajšie plochy boli zarastené, chodníky neudržiavané, našli sme aj plesnivé kancelárie, v nevyhovujúcom stave boli aj vnútorné priestory. Tento nedôstojný čas je už našťastie za nami. Za uplynulých dvanásť mesiacov sme sa viacerými investíciami posunuli k výraznému skrášleniu oboch pietnych miest. Stále je ešte pre nami množstvo roboty, no podstatné je, že zlepšenia sú badateľné na každom kroku.“

V tom istom roku (2020) skonštatovala riaditeľka Správy mestskej zelene v Košiciach (ďalej len: SMsZ) Marta Popríková, že SMsZ dostalo veľmi priaznivú spätnú väzbu od návštevníkov hlavne „...na tie „viditeľné“ vylepšenia ako sú rekonštrukcie sociálnych zariadení, nové čalúnenie lavíc, rekonštrukcie a opravy schodov, oprava múrika a doplnenie zábradlia, výstavba chodníka k urnovým hrobom alebo osadenie nových lavičiek a košov v areáli krematória. Takisto sa tam opravila strecha a chladiarenské zariadenie. Na Verejnom cintoríne sme zrekonštruovali kolumbárium, vyčistili dlažbu a pamätníky, nanovo vyznačili pamätné hroby a vyfrézovali takmer sto pňov, ktoré prekážali návštevníkom pri chôdzi. Na Verejnom cintoríne v Košiciach sme rozšírili naše služby občanom o možnosť zakúpiť si sviečku v sviečkomate a bezplatné zapožičanie náradia. Takisto sme všade zaviedli separovaný zber odpadu. Zamestnancom zas slúžia nové skrine v zrekonštruovanej šatni.“

Okrem toho sa ešte v roku 2020 zrealizovala kompletná rekonštrukcia maďarskej kremačnej pece a servisná oprava českej kremačnej linky, spolu v hodnote takmer 200 000 eur.

Úspešným projektom, na ktorom spolupracovala SMsZ s Magistrátom mesta Košice a Centrom environmentálnej a etickej výchovy Živica, je aj prírodný cintorín Les spomienok (viac o tomto jedinečnom pohrebisku sa dočítate tu: https://www.pohrebnictvo.sk/les-spomienok/). Ten sa podarilo otvoriť v novembri 2021.

Po tom, čo sa v roku 2022 prepadla časť výstuže strechy košického krematória, bolo nutné pristúpiť k rekonštrukcii, ktorá zahŕňala nielen samotnú opravu strechy, ale i výmenu bleskozvodov či modernizáciu vzduchotechniky v budove, pričom celkové náklady (hradené z rezervného fondu mesta Košice a z mestského rozpočtu, keďže SMsZ je príspevkovou organizáciou mesta Košice) predstavovali sumu okolo 2,2 milióna eur.
 
cintorin kosice
Zrevitalizovaný priestor pri hlavnom vstupe na Verejný cintorín. (foto: Pavol Ičo)
 
Revitalizácia vstupného priestoru Verejného cintorína
Pred dvomi rokmi začala aj revitalizácia areálu pri hlavnom vstupe na Verejný cintorín z Rastislavovej ulice. V týchto dňoch sa už len dokončujú detaily pri vstupnom portáli. Podľa informácií, zverejnených na oficiálnej webovej stránke mesta Košice: „Obnovu prešla plocha takmer 5 800 m2 a celý priestor od vstupu na cintorín až po centrálny kríž, ako aj parkovisko, ktoré je zatrávnené a umožňuje vsakovanie a zadržiavanie dažďovej vody, ktorá sa ďalej využíva pri automatickej závlahe. Doplnilo sa nové SMART LED osvetlenie, ktoré pribudlo aj na prístupovom chodníku za centrálnym krížom a na hlavnom schodisku. Súčasťou prác boli preložky inžinierskych sietí, pokládka nových sietí a vybudovanie kanalizácie. Novú podobu dostal aj priestor trhoviska, kde pribudli nové predajné stánky s vegetačnou zelenou strechou. Vysadilo sa 59 stromov, z toho 29 do špeciálneho systému TreeParker, ktorý sa v Košiciach premiérovo použil práve na Verejnom cintoríne. Tento systém podzemných prekoreniteľných pôdnych buniek zabezpečí drevinám priestor na rozvoj koreňovej sústavy a prísun vzduchu a vody napriek tomu, že sa nad nimi nachádzajú betónové plochy. Vysadili sa aj ďalšie kvety, zeleň a popínavé rastliny, ktoré zazelenajú betónové palisády po stranách námestia pred centrálnym krížom.“

Pribudlo i parkovisko, kde je k dispozícii 73 parkovacích miest (3 miesta sú vyhradené pre ťažko zdravotne postihnuté osoby). Za prvé dve hodiny parkovania platiť netreba, každá ďalšia hodina je spoplatnená jedným eurom. Platí sa od pondelka do soboty v čase od 7:30 do 18:00 hod. V nedeľu a počas sviatkov je parkovanie zdarma.

Dôvod spoplatnenia parkoviska ozrejmil verejnosti primátor Polaček na tlačovom brífingu koncom júla tohto roku, keď vysvetlil, že v minulosti dochádzalo k blokovaniu parkovacích miest zamestnancami okolitých firiem. Návštevníci cintorína preto nemohli v jeho blízkosti zaparkovať, zatiaľčo teraz vďaka spoplatneniu parkovania po dvoch hodinách, sa už k hrobom dostať môžu.

Novinkou je tiež kvetinárstvo SMsZ, kde možno nájsť kvety, kytice, vence, ale i iné výrobky z produkcie zamestnancov tejto organizácie. Pri hlavnom vstupe z Rastislavovej ulice navyše SMsZ v roku 2020 otvorila kaviareň Ellen Caffé, ktorá sa teší veľkej obľube návštevníkov. Miesto pre oddych však poskytujú aj nové lavičky. Zaslúžený relax na námestí pred zrekonštruovaným centrálnym krížom navyše možno spojiť s edukáciou. Od októbra je tu totiž nainštalovaná výstava s názvom Príbeh verejného cintorína, ktorá približuje históriu i revitalizáciu priestorov tohto pohrebiska.
 
cintorin kosice
Tichá modlitba pri zrekonštruovanom centrálnom kríži. (foto: Pavol Ičo)
 
Ekologický rozmer revitalizácie Verejného cintorína podčiarkol projektant Miroslav Macejko (spolupracoval aj na architektonickom návrhu pohrebiska pri prešovskom sídlisku Šváby – článok o tomto cintoríne nájdete tu: https://www.pohrebnictvo.sk/presovske-cintoriny-iii/), keď na margo vysadenej zelene uviedol: „Keď nám to o pár rokov narastie, bude to celé aj naplno viditeľné, taký zelený raj. Nad nami bude zelená kupola. Vďaka tomu na návštevníkov nebude páliť Slnko a zohrievať asfalt, ale všade naokolo budú rásť stromy. Zároveň voda, ktorá nám naprší, zostáva tu a využívame ju na zalievanie. V budúcnosti chceme, aby aj plocha námestia sa zazelenala popínavou zeleňou vo výške tri metre.“

Revitalizácia priestorov pri vchode z Rastislavovej ulice stála zhruba 1, 6 milióna, obnova vstupného a bočného portálu vyše 120 000 eur, a reštaurovanie centrálneho kríža vyšlo na viac ako 28 000 eur.

Polaček je však presvedčený o tom, že peniaze padli na úrodnú pôdu. „Máme tu nové parkovisko, trhovisko, polopodzemné kontajneroviská, odkanalizovanú budovu a viaceré jedinečné ekologické riešenia. Som hrdý na to, čo sa tu doposiaľ urobilo a ako pekne sa podarilo zrevitalizovať najväčšie pietne miesto na Slovensku," podotkol primátor.

A kladne sa k revitalizácii stavia aj riaditeľka SMsZ Popríková: „Našim zámerom bolo, aby ak na toto pietne miesto príde návštevník, dostal dôstojné služby a vedel si vybaviť všetko, čo potrebuje. Podarilo sa to, lebo máme nové parkovisko, pribudli viaceré služby súvisiace s pohrebnými obradmi a aj kaviarničku, kde si každý návštevník môže posedieť a oddýchnuť. Môžem povedať, že nám bolo cťou pracovať na celom projekte revitalizácie Verejného cintorína. Nebolo to vôbec ľahké, riešili sme aj veľa nepredvídaných okolností."

No napriek pozitívnemu hodnoteniu obnovy cintorína zo strany mesta a SMsZ, niektorí návštevníci kritizujú použitie veľkého množstva betónu, ako i osadenie palisád, ktoré im vraj bránia v prístupe k hrobom...

Na základe tlačových správ a článkov, publikovaných na oficiálnej stránke mesta Košice kosice.sk, ako aj informácií, ktoré magazínu Slovenské pohrebníctvo poskytol hovorca mesta Košice Mgr. Dušan Tokarčík, pripravil Mgr. Pavol Ičo.

Pripravil a foto poskytol Mgr. Pavol Ičo © Slovenské pohrebníctvo

Publikované na portáli SP net 11. 2024
 
Späť na tému O cintorínoch
 

Kliknutím na obrázok otvoríte fotoprílohu
Prezrite si pohodlne ďalšie fotografie
Podporte náš článok
Fotogaléria k článku