Zábava a oslavy

26.12.2023

Od Silvestra po Troch kráľov

Silvester, francúzsky Réveillon de la Saint-Sylvestre, španielsky Nochevieja alebo Fin de Año, taliansky San Silvestro, škótsky New Year's Eve, poľsky Sylwester. Čas, keď sa lúčime s minulým rokom a vítame nový, je pre mnohých ľudí na celom svete dôležitým okamihom.

Málokto vie, že ide o Silvestra, pápeža, ktorý panoval od januára roku 314 po svoju smrť 31. decembra 335. Napriek tomu, že nezomrel mučeníckou smrťou, bol svojim nasledovníkom svätým Marekom zaradený do Depositio episcoporum (zoznam rímskych biskupov) a do Depositio martyrum (zoznam mučeníkov). Jeho vyhlásenie za svätého sa tak datuje do tejto predkongregačnej doby. Ako svätý je patrónom domáceho zvieratstva a dobrej úrody. Len aby sme vedeli, keď si navzájom prajeme veselého Silvestra.

Prípad Silvester
Aj keď zvyky môžu byť rôznorodé, existujú tradičné praktiky, ktoré sú charakteristické pre kultúry v celej Európe.
Taxi
A tak od večera po celú noc lietajú nedostupné taxíky ulicami, triezvych odvážajú opiť sa, opitých vytriezvieť, žiarlivcov na sledovačku, milenky a milencov skryť sa, hladných najesť sa a sýtych vyhladnúť, ilustračné foto autor 652234 www.pixabay.com 1515420.jpg viac foto v galérii pod článkom

Na posledné hodiny uplynulého roka sa pripravujeme dlho dopredu. Človečím makoviciam dá veľa práce vymyslieť ako budú posledný deň v roku tráviť, s kým a kde. Zhruba od šestnásteho roku života chcú dospievajúci tento sviatok sláviť po svojom. Je len na rodičoch do akej miery akceptujú voľnosť svojich anjelikov. U dospelých je to jednoznačnejšie. Zadaní chcú tráviť čas spolu alebo s inými podobne zviazanými pármi, nezadaní hľadia, aby boli aspoň tohto večera zadaní, iní sa chcú len nezáväzne zabávať. A tak od večera po celú noc lietajú nedostupné taxíky ulicami, triezvych odvážajú opiť sa, opitých vytriezvieť, žiarlivcov na sledovačku, milenky a milencov skryť sa, hladných najesť sa a sýtych vyhladnúť. V súkromí, na bytoch, v domoch, na chalupách a hoteloch to začína vrieť. Okolo polnoci sa tí čo vládzu chodiť otriasajú zimou aj na mieste činu, kde očakávajú polnočný ohňostroj, ktorý ich nestojí ani cent, ak si odmyslíme miestne dane.

Samozrejme, každý ráta s tým, že prehýrená noc so sebou neprinesie nijaké následky okrem nevoľnosti, bolehlavu, straty pamäti a nového potomka na ceste. A predsa, táto noc so sebou prináša plné čakárne pacientov na centrálnych príjmoch, sanitky zavýjajú spolu s policajnými autami celú noc, nie je ničím výnimočným ani úmrtie. Smrť sa nevyhýba mestám, ani opusteným chalupám či dedinám. Opatrnosť je preto na mieste nielen v tento deň, ale aj počas celého roka.
 
Veľa Slovákov sa rozhodlo stráviť posledné dni roku v zahraničí a návrat plánujú až po Troch kráľoch. Podobne aj naša krajina privíta množstvo zahraničných návštevníkov, ktorí prichádzajú so svojimi zvykmi a tradíciami. Nebude teda na škodu pozrieť sa čo čaká Slováka za hranicami a čo by mal tolerovať u našich návštevníkov doma na Slovensku.
 
Zem
Ohňostroje počas Silvestra na Zemi, ilustračné foto, autor geralt www.pixabay.com 1924627.jpg, viac foto v galérii pod článkom
Príchod Nového roku sprevádzajú tradične najväčšie svetelné a ohňové šou v metropolách sveta podľa časového pásma v ktorom sa nachádzajú. Mestá sa snažia byť naj a na túto podívanú používajú všetko dostupné, vrátane hudobného sprievodu. Ak sa teda vyberiete do nejakej metropole, nenechajte si ujsť tento zážitok. Je vo svojej podstate pre vás zadarmo. Čo sa týka Európy odporúčam ohňostroj nad Koloseom v Ríme, ohňostroj na rieke Temža v Londýne (ak nie je hmla), podobne aj v iných európskych mestách.

Vráťme sa o pár hodín späť. V niektorých krajinách je tradíciou navštíviť posledný deň v roku kostol. Mnohí ľudia si chcú pred začiatkom nového roka zobrať chvíľu na zamyslenie a poďakovanie za minulý rok, ako aj vyjadrenie svojich želaní do toho nového.

V iných mestách sa konajú tradičné blšie trhy, kde ľudia predávajú alebo nakupujú starožitnosti a darčeky s blchami alebo bez nich. Takže ak sa chcete zbaviť niečoho nepotrebného a okukaného (čo možno prinesie radosť niekomu inému), smelo s tým na trh aj posledný deň v roku. Okrem toho sú populárne aj verejné večierky, kde sa stretávajú priatelia a rodina na tanečnej ploche a oslavujú spoločne príchod nového roka. Dôležitou súčasťou osláv konca roka je tradičná gastronómia. Vo Francúzsku je obľúbené šampanské a pečená kačica, v Taliansku sa často konzumuje Panettone, sladký pečivový koláč, zatiaľ čo v Nemecku je populárna kapustnica, klobásy a kurča s kapustou, nesmie chýbať pivo.
 
Tak ako na Vianoce aj v tento čas obľubujú ľudia povery a praktiky, ktoré by mali viesť k materiálnemu zabezpečeniu. V Španielsku holdujú kupovaniu losov v národnej lotérii. Na Silvestra nosia červenú spodnú bielizeň, ktoré má priniesť šťastie v nasledujúcom roku (možno aj potomka už o deväť mesiacov). Večera sa podáva v počte 12 chodov, každý predstavuje jeden mesiac v roku. Na párty a oslavy sú obľúbené flamenco tance a hudba. Pri odbíjaní polnoci musíte počas úderov zjesť dvanásť bobúľ hrozna. Iba tak budete mať budúci rok šťastie. (Španieli sú tak najšťastnejší národ sveta). Po polnoci sa koná na námestí „La Puerta del Sol“ v Madride otáčanie zvona známeho ako „Campanadas“. Prihliada tisíce ľudí (priamy prenos zabezpečuje televízia), v celom Španielsku si v tejto chvíli spoločne vymieňajú prípitky, objímania (vírusy a baktérie) a prajú si všetko najlepšie do nového roka.
 
plung
Polar plung. Táto zábava sa dá vykonávať aj v súkromí, odporúča sa pred prvým skokom najskôr rozsekať ľad v bazéne, aby ste sa na hladine sami nerozsekali, ilustračné foto, autor makabera www.pixabay.com 8427298.jpg, viac foto v galérii pod článkom
Vo Švédsku sa prvý deň v roku často začína tradičným kúpaním v studených vodách, známym ako „Polar plunge“. Mnoho ľudí prichádza oblečených v kostýmoch. Tie môžu byť kreatívne a vtipné, samozrejmosťou je prítomnosť odborníkov na záchranu a organizátori poskytujú bezpečnostné pokyny pre účastníkov, aby sa minimalizovali riziká spojené so skokom do ľadovej vody. Táto zábava sa dá vykonávať aj v súkromí, odporúča sa pred prvým skokom najskôr rozsekať ľad v bazéne, aby ste sa na hladine sami nerozsekali.

Ak sa pozrieme do Českej republiky, oslavy Silvestra sa podobajú slovenskej verzii ako vajce vajcu (od tej istej sliepky znesené v ten istý deň). Doobeda sa ešte polihuje a nežnejšie polovice sa zvŕtajú v kuchyni. Slovák si dá na začiatok dňa jeden ostrejší, český brat uprednostní žejdlík piva. Od rána sa po dome, v kuchyni, obývačke a izbách ozývajú rádiá, televízory, počítače, tablety, mobily, ženy, svokry, potomkovia a návštevy. V pobožných rodinách stihnú návštevu kostola, u neznabohov baby klebety u susedy a chlapi poslednú otvorenú krčmu. Deckám to je šumafuk, hlavne, že fičí wifi.

Od večera do rána sa dejú veci nevídané, stať sa môže hocičo a hocikde, je predsa Silvester. Dajme tomu, že sa všetci šťastne prvého ráno zobudíme vo vlastnej posteli, menej šťastní najneskôr druhého januára v inej posteli. Máme štyri dni do osláv Troch kráľov. Všetci čo majú nejaký silvestrovský vrúbok na rováši to iste stihnú vyžehliť behom pár dní (iní možno až pri rozvodovom konaní).
 
Traja králi
Sviatok troch mudrcov či kráľov, ktorí prišli priniesť darčeky Ježišovi, ilustračné foto, autor garten-gg www.pixabay.com 1907067.jpg, viac foto v galérii pod článkom
Prípad Troch kráľov
Tradičné oslavy 6. januára v Európe sú známe ako Sviatok Troch kráľov alebo Epifánia, v mnohých krajinách je časom osláv a zvykov spojených s príbehom troch mudrcov či kráľov, ktorí prišli priniesť darčeky Ježišovi. Pravoslávna komunita, rodiny, cirkev nemá Vianoce 24.-26.12. ale až 6. januára. Niektorí nevedia ani len pochopiť, ako môže darčeky nosiť Ježiško, keď jemu samému prinášali traja králi dary. Ignorujú fakt, že Pán Ježiš samotný je darom z nebies, ktorý nám priniesol seba, svoju obeť za každého hriešnika žijúceho pred Jeho príchodom, v čase Jeho bytia i po Jeho odchode. Vykúpenie a ospravedlnenie spôsobom daru však treba osobne prijať.

Na Troch kráľov chodia duchovní vysväcovať domy a príbytky. Na znamenie pre ostatných, že domom už prešli sa nad dverami objaví nápis „G+M+B“, čo môže znamenať mená troch kráľov - Gašpar, Melichar a Baltazár, alebo „C+M+B“ aj „Christus mansionem benedicat“ - Nech Ježiš požehná tento dom. V rôznych krajinách si Troch kráľov a prinášanie darov pripomínajú odlišne. Napríklad v Španielsku sa organizujú slávnostné sprievody, známe ako „Cabalgata de Reyes“, kde králi v kostýmoch rozdávajú sladkosti a malé darčeky.

Vo Francúzsku pripravujú v tento deň „Galette des Rois“, špeciálny koláč plnený najčastejšie mandľovou plnkou. V strede koláča sa skrýva malá postavička, a ten, kto ju nájde, sa stane jedným z „kráľov, kráľovien“ sviatku Kráľov.
 
Striga
Befana prilieta na Troch kráľov. To si zdôvodňujú veriaci tým, že zmeškala narodenie Božieho Syna a keď prišla do Betlehema bol už Ježiško aj traja králi fuč. Tak si to odvtedy vynahradzuje obdarovávaním detí, ilustračné foto, autor jimbo457 www.pixabay.com 8458427.jpg, viac foto v galérii pod článkom
V Taliansku v noci z 5. na 6. januára prilieta na metle dobrá striga La Befana. Aj keď ide o ježibabu ako ju poznáme z rozprávok (špicatý nos, stará tvár s bradavicami, roztrhané šaty s dlhou sukňou a veľký špicatý klobúk), nosí deťom sladkosti a tým čo nepočúvali uhlie. To, že chodí na Troch kráľov si zdôvodňujú veriaci tým, že zmeškala narodenie Božieho Syna a keď prišla do Betlehema bol už Ježiško aj traja králi fuč. Tak si to odvtedy vynahradzuje obdarovávaním detí.

V niektorých oblastiach Grécka sa uskutočňuje tradičný obrad vyháňania zlých duchov. Mladí ľudia môžu skákať cez ohniská alebo sa zúčastňovať iných rituálov, ktoré majú symbolizovať vyháňanie zlých síl. Kňazi hádžu drevený kríž do miestnych vôd, prípadne do mora, kam potom naskáču mladí muži s cieľom zmocniť sa ho. Kto vyhrá bude vraj po celý rok zdravý a šťastný.

Voda všeobecne hrá v gréckych oslavách dôležitú úlohu. V tento deň sa považujú rieky, moria a jazerá za vhodné k posväcovaniu toho, kto sa v nich okúpe. (Niečo ako obdoba posvätnej vody rieky Gangy v Indii. Maximálne svätou sa stáva každých 12 rokov počas sviatku Kumbh Mela, a na najsvätejšiu sa zmení raz za 144 rokov počas Maha Kumbh Mela, čo niektorí ani za celý svoj život nestihnú).

Podobne sú na tom povedzme v Rumunsku. Kňazi posväcujú vodu v riekach alebo fontánach a veriaci prichádzajú prijímať požehnanú vodu. V niektorých miestach sa organizujú obrady na počesť krstu Pána, a to aj pri riekach alebo jazerách. Voda, ktorá je posvätená v tento deň má osobitný význam a verí sa, že má očistnú a posväcujúcu silu.

Nakoniec nazrime tam, kde sa to celé začalo. Izrael. Nelieta tam ani babajaga, ani sa tam nešpacírujú traja králi, ani tam nikto nehádže kríž do vody. Napriek tomu, že celý kresťanský svet má za svojho kráľa žida (Ježiš Kristus), oni samotní (židia) to tak necítia.
 
Jerusalem
Vchod do chrámu Božieho hrobu, foto, autor ejen www.pixabay.com 916893.jpg, viac foto v galérii pod článkom
V kresťanskej tradícii cirkvi je 6. január spojený s príchodom troch mudrcov či kráľov do Betlehema na počesť narodenia Ježiša Krista. Táto udalosť nie je z hľadiska judaizmu významná, a preto sa tento náboženský sviatok v Izraeli neslávi ako v kresťanských krajinách.

V Izraeli sú iné významné náboženské sviatky podľa hebrejského Písma. Tými sú Pesach (Veľká noc, sviatok nekvasených chlebov), Chanuka (Deň, sviatok svetiel) alebo Jom Kippur (Deň zmierenia), ktoré majú svoje korene v židovskej tradícii.

Poďme späť do našich vôd. Na druhý deň, teda 7. januára je bežný deň v roku, ak pripadne na víkend, máme voľno. Tak či onak, či pôjdeme tento deň do práce alebo nie, nič to nemení na tom, že najbližším dňom pracovného pokoja roku 2024 bude 29. marec (Veľký piatok). Asi to tento rok pripadne na piatok. Hneď potom je víkend a čuduj sa svete Veľkonočný pondelok pripadá tiež na pondelok a dokonca na 1. apríla. Konečne sa tak dočkajú aj šibali a recesisti, budú mať nielen voľný deň, ale môžu prvoaprílové žarty spojiť s polievačkou. Mali tak šancu baviť sa v roku 1991, 2002, 2013, teda každých 11 rokov.

Čaká nás teda celkom zábavné obdobie. Pre niektorých možno aj zlomové v prípade, že si počas silvestrovskej noci dajú vážne predsavzatie. Niekto sa sám sebe zaviaže, že už dá pokoj cudzím sukniam, iný, že sa v prichádzajúcom roku ožení, niekto chce prestať fajčiť, iný piť. Za zlozvyk, ktorého sa chceme zbaviť môžeme považovať hocičo. Od prejedania sa po tetovanie, od čokolády po obhrýzanie nechtov. Všetko to je ale pred nami. Najdôležitejší je motív. A ten by sa nemal týkať okolia, ale nás samotných. Ak to sami nebudeme chcieť a nepôjdeme po našom cieli ako pes po údenom, nevydržíme, sklameme. Hovorím z vlastnej skúsenosti.

Všetkým našim verným aj neverným čitateľom, ľuďom dobrej vôle i tej zlej si dovolím za náš kolektív popriať v novom roku 2024 veľa zdravia, nech sa vám smútok vyhýba, aby sme sa tu všetci opäť zišli pri plánovaní osláv ďalšieho roku.

Poznámka: Očakávame aj vaše príbehy, ktoré zažijete vo vašom okolí na prelome rokov, ale aj pri oslavách 6. januára, najlepšie z nich uverejníme. Posielať ich môžete mailom na adresu redakcie pohrebnictvo@pohrebnictvo.sk

Pozrite si fotogalériu pod článkom
 

Pripravil Pavel Ondera © Slovenské pohrebníctvo
publikované na portáli SP net 12. 2023
 

Späť na tému Súčasnosť
Podporte náš článok
Fotogaléria k článku