Múmie v Budapešti
16. augusta slávnostne otvorili veľkolepú výstavu MÚMIE SVETA v časovo dostupnej a turisticky obľúbenej Budapešti. Návštevníci majú možnosť vidieť stovky exponátov pochádzajúcich zo zbierok múzeí a univerzít z celého sveta.
Výstava MÚMIE SVETA prišla do Budapešti z Českej republiky a bude k dispozícii niekoľko mesiacov. Návštevníci uvidia niekoľko tematicky rozdelených galérií. Objavia napríklad zákonitosti prírodnej mumifikácie, zažijú atmosféru starovekého Egypta, pohrebné rituály, či mýtické príbehy. Odhalia kulty lovcov lebiek, prejdú sa aj Údolím kráľov a zoznámia sa s históriou mumifikácie na území Maďarska.
Každá z galérií sa venuje múmiám a mumifikácii z rôznych částí sveta. Exponáty a artefakty na výstave sú staré niekoľko tisíc rokov a podávajú svedectvo z dávnych čias. Zaujímavou súčasťou výstavy je galéria, ktorá sa venuje Egyptu. Vidieť sa dá sarkofág a múmia kniežaťa Nes-Hora, u ktorého boli po jeho objavení zistené veľmi zaujímavé okolnosti.
Medzi najzaujímavejšie múmie, ktoré návštevníci uvidia, možno zaradiť napríklad Múmie z Vácu, mladú rodinu z maďarského mesta Vác, ktorá zomrela na tuberkulózu. Ich telá pomohli domácim a aj medzinárodným vedcom pri výskume TBC.
Burnsovú zbierku, sériu medicínsky vyrobených múmií používaných na výučbu anatómie na začiatku 19. storočia. Egyptské múmie zvierat vrátane sokola, ryby, či mláďa krokodíla, ktoré boli zámerne vytvorené, aby sprevádzali na večnosť členov kráľovskej rodiny. MUMAB, dokonalé napodobenie pôvodnej egyptskej mumifikácie, ktorá bola lekármi vykonaná na ľudskom tele prvýkrát po 2800 rokoch. Okrem múmií návštevníci uvidia nájdené artefakty, ako napríklad doplnky dávnych ľudí, artefakty zo starých hrobiek, osobné veci, ktoré si ľudia pred tisíc rokmi vzali do svojich sarkofágov a mnoho ďalších zaujímavostí.
"Pomocou nových vedeckých metód sa dostaneme do tiel a môžeme s nimi takmer hovoriť. Hovoria nám, ako ľudia žili. Prostredníctvom testov sa dozvedáme o ich výžive, osobných tragédiách, chorobách a okolnostiach ich smrti. Na výstave nájdete veľa zaujímavých artefaktov. Tieto múmie nám prezradia ešte viac o minulých obdobiach života človeka“, povedala Ildiko Szikossy antropologička, jedna z kurátorov výstavy.
Výstava svetových parametrov
Návštevníci budú mať maximálny komfort. Okrem vystavených exponátov dostane každý návštevník zvukové zariadenie "Audio-guide", vďaka ktorému si ku každému exponátu vypočuje doplňujúci výklad. Výstava bude pomyselnou cestou do minulosti, pri ktorej návštevník odhalí príbehy ľudí z mnohých kútov sveta a civilizácií. Okrem širokej verejnosti je výstava vhodná aj pre rodiny s deťmi a školské skupiny, ktoré majú znížené vstupné. Pre deti je prichystaný špeciálny program, vďaka ktorému si precvičia svoje vedomosti a ešte dostanú aj odmenu.
Výstava je otvorená od 16. augusta v Komplex Event Budapešť a pozvaní sú aj všetci turisti zo Slovenska, nakoľko Budapešť patrí medzi časovo dostupné a obľúbené destinácie.
Príďte sa pozrieť, bude to určite nezabudnuteľný zážitok.
Pripravil Marcel Lincényi © Slovenské pohrebnictvo
Usporiadateľ: za JVS GROUP SR, Zuzana Benediktová, Marketing Manager