Flora Holland Aalsmeer
Len málokoho napadne pri pohľade na viazanú kyticu, vypichovanú ikebanu či veniec s rezanými kvetmi, že sa díva na živé kvety, ktoré ešte pred pár dňami pravdepodobne prešli najväčšou kvetinovou burzou sveta FloraHolland – Aalsmeer v Holandsku.
FloraHolland je najväčší aukčný kvetinový trh s rezanými kvetmi a rastlinami na svete. Dňa 1. januára 2008 sa podarilo zavŕšiť projekt pod spoločným názvom FloraHolland, so sídlom v meste Aalsmeer. Ide o zlúčenie niekoľkých samostatných búrz v jeden celok. Proces trvajúci 21 rokov priniesol výsledok, ktorý pomohol Holandským pestovateľom kvetov umiestňovať 90 % svojej produkcie na svetových trhoch.
FloraHolland je nezisková družstevná organizácia a jej hlavnou úlohou je ponúkať produkciu svojich členov a reagovať na dopyt kvetov na svetových trhoch. V šiestich pobočkách, pri 39 aukčných hodinách obchodníci dražia najvyššiu cenu ponúkaných produktov tzv. „Holandskou dražbou“.
Systém Holandskej dražby
Cena kvetu začína na maximálnej výške a každou sekundou klesá. Na obrovských monitoroch sú znázornené aukčné hodiny, maximálna cena daného kvetu, počet kusov na predaj, kvalita a krajina pôvodu. Reálne, v dopravníkovom páse pod monitorom vám prebehne kontajner konkrétnych kvetov. Ako obchodník máte len pár sekúnd, aby ste zareagovali a kúpili to čo potrebujete. Na daný obchod máte maximálne 10 sekúnd. Vidíte počet kusov na predaj, vidíte maximálnu cenu, ale dlhším čakaním (hovoríme o sekundách) riskujete. Neviete, koľko vašich konkurentov práve nakupuje a ak zaváhate, daná produkcia je pre konkrétny deň skúpená. Aj keď pozorovaním aukčných siení spoza skla sa vám zdá, že ide o pohodový nákup a predaj – opak je pravdou. Počas šiestich pracovných dní, v priebehu 39 aukčných hodín prebehne burzou 125 tisíc obchodných transakcií. Denný predaj predstavuje cca 12 až 20 miliónov kusov kvetov, bytových rastlín, trvaliek a letničiek. Burzou tak ročne prejde mierne nad štyri bilióny kusov kvetov a rastlín s ročným obratom vyše 4 miliardy eur. Otváracia doba je každý pracovný deň od 6:00 do 11:00 h. V uvedenom čase musí byť celá produkcia ocenená a do večerných hodín vyexpedovaná do celého sveta. Od 7:00 do 11:00 h je povolený vstup pre verejnosť, ktorý stojí 5 eur. Máte tak jedinečnú možnosť pozorovať pohyb tovaru podľa reakcií burzových maklérov.
Mesto Aalsmeer sa nachádza 13 km juhozápadne od hlavného mesta Amsterdam a je predelené najväčším európskym letiskom Schiphol. Ide o stredne veľké mesto, ktoré žije burzou FloraHolland, a tak celý ten priemysel okolo produkcie a distribúcie kvetov je sústredený do čo najbližšieho okolia pre všetkých pestovateľov a producentov kvetov.
Zásada tovarov podliehajúcich rýchlej skaze je, že burzové centrá musia byť v logisticky dostupných lokalitách, a tak len 5 km delí druhý najväčší priemyselný objekt sveta FloraHolland od nákladných terminálov letiska Schiphol. Zdá sa to neuveriteľne, ale obchod s kvetmi prebieha v halách o rozlohe 999 000 m2 (cca 65 futbalových ihrísk). Tento priemyselný komplex patrí k druhému najväčšiemu na svete. Ide o spracovateľské centrá pre distribúciu, chladiarenské zariadenia, terminály na export, administratívu. Na streche tohto objektu je parkovanie pre stovky osobných áut. 4 700 pracovníkov sa stará o plynulý chod celej burzy. Denne tak odchádza cca 2 000 kamiónov plne naložených kvetmi a rastlinami, časť z nich na letisko Schiphol, z ktorého sú nákladnými lietadlami distribuované do celého sveta.
Možno príbeh práve vašej kytice začal pred dvoma dňami niekde v Afrike a krátko po uplynutí 48 hodín sa pozeráte na krásnu kyticu, ktorej ruže pochádzajú z plantáží Afriky, Južnej Ameriky alebo Blízkeho východu a cestou k vám prešli burzou FloraHolland. Kvety vypestované v Africkej Keni, v Izraeli, alebo v Juhoamerickom Ekvádore sú v stredu ráno natrhané, v priebehu dňa vyexportované do Holandska cez letisko Schiphol. Už večer začínajú byť umiestňované v distribučných a chladiarenských centrách burzy FloraHolland. Vo štvrtok ráno prechádzajú Holandským aukčným ocenením. Vzápätí ich armáda pracovníkov podľa EAN kódového označenia začína triediť, aby do večera bolo opäť všetko vyexportované. Verte-neverte, v piatok ráno ich nakupujete v Bratislave, alebo rovnako v New Yorku. Slovensko je zásobované troma centrami, a to buď priamo cez burzu FloraHolland veľkoobchodníkmi, alebo nepriamo cez menších obchodníkov burzy Flora Hungaria a Gielda kwiatova Tychy Poland. Obe tieto burzy ponúkajú určité percento vlastných produktov (krajín Maďarska a Poľska), ale rovnako sú podľa sezóny zásobované burzou FloraHolland.
Talent holandských obchodníkov sa nijako nedá uprieť. Čísla, ktoré predstavuje burza FloraHolland sú úplne ohromujúce, či je to už počet predaných kvetov, počet zamestnancov, dopravná logistika alebo rozloha objektu. Celá táto oblasť okolo Amsterdamu predstavuje obrovský rozmer pestovania kvetov pre komerčné použitie. Zamestnanci na tisícoch pracovných pozíciách každý deň v roku vynakladajú maximálne úsilie, aby ostatný svet mohol mať každý deň u svojho predajcu presne to, čo práve potrebuje: ruže, karafiáty, gerbery, ľalie, tulipány, narcisy, gladioly a všetky ostatné kvety, ktoré si len dokáže vaša myseľ predstaviť.
Ďalších 160 fotografií z denného priebehu burzy a 10 krátkych videí nájdete v kolónke: Navštívili sme na www.lauk.sk
© Slovenské pohrebníctvo
Späť na tému Floristika