Oslave počasie prialo

11.05.2014

Deň víťazstva na Slavíne

 Každoročne si pripomíname Deň víťazstva nad fašizmom, ktorý oficiálne ukončil II. svetovú vojnu v Európe. Na rôznych miestach Slovenska prebiehajú spomienkové akcie, kladenie vencov i stretnutia veteránov, ktorí ešte pamätajú hrôzy vojny i kamarátov a spolubojovníkov, ktorí našli smrť na našom území.
 

Jedno z najnavštevovanejších pietnych miest na Slovensku patrí tomu v našom hlavnom meste, bratislavskému Slavínu s dominantou v tvare obelisku s výškou 39,5 metra. Odpočíva tu 6 845 sovietskych vojakov, ktorí padli pri oslobodzovaní Bratislavy. Počas celého roka sa tu zastavujú významné osobnosti, ktoré si uctia pamiatku padlých. V pamätné dni sa tu vystriedajú prakticky všetci zástupcovia veľvyslanectiev na Slovensku, prezident SR, premiér, ministri, členovia vlády, poslanci NR SR, predstavitelia štátnych inštitúcií, miestnych samospráv, VHÚ (vojenského historického ústavu), rôznych klubov a spolkov. Príde i veľa obyčajných ľudí, pamätníkov i príbuzných padlých a tak nečudo, že sa v týchto dňoch na Slavíne nesú éterom rôzne jazyky i nárečia. Nebolo tomu inak ani v tento piatok, 9. mája 2014.
 
Iba pripomenieme, že oslobodzovanie Slovenska zvonka začalo už 20. septembra 1944, keď jednotky 1. gardovej armády prekročili hranice východne od Michaloviec. Na oslobodzovaní Slovenska sa podieľali vojská 2. a 4. ukrajinského frontu. K nim sa pridal v októbri 1. československý armádny zbor v ZSSR a v decembri 1944 aj vojská Kráľovskej rumunskej armády. V januári 1945 začala Západokarpatská operácia počas ktorej oslobodili Zvolen a Banskú Bystricu, posledná operácia bola Bratislavsko-brnianska.  Ministerstvo vnútra SR eviduje na území Slovenska 60 659 padlých vojakov Červenej armády, 10 435 vojakov Kráľovskej rumunskej armády a 1 736 príslušníkov 1. čs. armádneho zboru.
 
Ako povedal na slávnosti vo svojom príhovore premiér Róbert Fico, oslava, pripomínanie si Dňa víťazstva nie je povinný rituál.  „Pre mňa ako premiéra SR je to príležitosť hlboko pochopiť, čo sa v deň víťazstva vlastne stalo a preniesť zmysel víťazstva mieru a koncepcie pokojného života do praktickej politiky nášho mladého štátu," uviedol ďalej.

Myslíme si, že netreba viac čo dodávať. Pochopiť, pripomínať si, nezabúdať na hrôzy, ktoré vznikli vďaka fanatizmu, uzurpácii moci, nenávisti a strachu, jedine to je cestou a zárukou toho, aby sa už nikdy neopakovali. Viac z atmosféry tohto dôstojného a významného podujatia prinášame vo fotogalérii.

Text a fotografie pavel ondera © Slovenské pohrebníctvo

Späť na prehľad správ


Fotopríloha kliknutím na fotografie prejdete do galérie.
Prezrite si pohodlne ďalších 48 fotografií

Podporte náš článok