Rozhovor

02.10.2020

Deadline - festival o kolobehu života a smrti

Od roku 2013 pôsobí na Slovensku občianske združenie Kolobeh života. Túto jeseň pripravujú Deadline – festival o kolobehu života a smrti, ktorý prebehne 28. októbra v Košiciach. Pri tejto príležitosti sme sa opýtali projektovej manažérky Mgr. Andrey Tóthovej nielen na festival, ale aj na ich organizáciu Kolobeh života a jej pôsobenie na Slovensku a v zahraničí.

1. Slovné spojenie „Kolobeh života“ môže evokovať u niekoho údel človeka, ktorý má šancu vrátiť sa v budúcnosti späť a ostáva tak v nekonečnom kolobehu života a smrti (reinkarnácia). Vysvetlili by ste bližšie súvis týchto slov s názvom združenia?
Od narodenia po smrť sa v živote človeka dejú neustále zmeny, udalosti, život má dynamický a nesmierne zaujímavý dej. Je to pre nás pomyslené koleso, ktoré sa točí a prináša so sebou aj to dobré, aj to zlé. V tejto filozofii sprevádzame v prijatí a vďačnosti práve ľudí po strate blízkeho.

2. Vašim poslaním je sprevádzanie smútením človeka po strate jeho blízkeho. Smútenie je stav, ktorý vie jedinca dostať na kolená. Predchádzali takéto skúsenosti rozhodnutiu, ktoré práve viedlo k založeniu združenia a v ktorom roku to bolo?
Samozrejme, aj keď smútenie je výsostne individuálna záležitosť, tak motiváciou na založenie bolo pomôcť ľuďom, ktorí prechádzajú udalosťou straty blízkeho. Na jeseň v roku 2013 založili naše občianske združenie Jana Pitková (na základe svojej vlastnej tragickej straty celej rodiny pri autonehode), Mária Demitrová (2 roky po smrti manžela - hokejistu Paľa Demitru) a Martin Knut (vtedajší riaditeľ Ligy za duševné zdravie).

3. Boli ste pri zrode združenia spolu s PhDr. Janou Pitkovou, aké ste mali predstavy, s kým ste začali spolupracovať, aké boli vaše prvé „prípady“?
Pri samotnom zrode som nebola, pridala som sa ako pedagogička na letné tábory pre deti po strate blízkeho. Bolo to v roku 2014, kedy sme zorganizovali prvý tábor pre 15 detí. Tento rok sme tábory mali až 2 a na každom bolo po 40 detí. Máme veľké šťastie, že finančne nám od začiatku pomáha Nadácia Televízie Markíza, čo bolo aj tento rok.

4. Organizujete aj letné tábory pre deti a pobyty pre rodiny. Autorka knihy „Vyhoštěná smrt“, Jiřina Šiklová sa zaoberá práve tým, ako bola smrť voľakedy prirodzená v rodinách aj pre tých najmenších. Je aj toto obsahom týchto vašich pobytov?
Na našich pobytoch pre pozostalých (najmä ovdovelých mladých rodičov s deťmi, keďže sú našou najväčšou skupinou aj v online priestore) pracuje v princípoch školy zotavenia, čo je nádherný spôsob vzájomnej podpory a pomoci v akýchkoľvek problémoch. Naše skupiny vznikajú na základe potrieb ľudí, ktorí k nám prichádzajú po strate blízkeho. Momentálne máme 3 - Keď smrť rozdelí lásku príliš zavčasu (474 členov), Podporná skupiny smútiacich rodičov - 71 členov a Cesta životom po strate rodiča - 101 členov). Na pobyty chodia, samozrejme, deti všetkých vekov - aj úplne maličké a do táborov berieme deti od 5 - 19 rokov. Krásne a veľmi nápomocné je, že za tie roky nám už vyrástli z detí mladí vedúci, z čoho máme ohromnú radosť.

5. Duly pre umierajúcich. Táto aktivita zážitkovo-vzdelávacích pobytov je primárne určená osobám v terminálnom štádiu života, alebo je to vzdelávanie v duchu myšlienky, že človek od svojho narodenia prakticky umiera, smeruje k bodu smrti?
Duly pre umierajúcich je zážitkovo-vzdelávací kurz primárne určený pre ľudí, ktorí chcú sprevádzať zomierajúcich, máme najmä účastníkov z pomáhajúcich profesií - zdravotné sestry, opatrovateľky, psychológovia, ale prichádzajú aj ľudia, ktorí majú skúsenosť s odchodom svojich blízkych a aj takí, ktorí sa potrebujú priblížiť a “spriateliť” s (pre nich ťažkými) témami - zomieranie - smrť - - rozlúčka - smútenie.
 
Tím
Organizačný tím festivalu o kolobehu života a srti - Deadline (zaslala Mgr. Andrea Tóthová)
6. Čo je hlavnou myšlienkou pri pomoci v smútení? Je to individuálny prístup ku každému smútiacemu, či naopak terapeutický prístup k celej skupine účastníkov s ohľadom na ich predstavy čo nastane po fyzickom konci? Prevažuje skupinová psychológia a psychoterapia alebo individuálna?
U nás pracujeme v skupinách, narábame so vzájomnou podporou, výmenou skúsenosti, súcitom a absolútnym porozumením.

7. Ako vplýva duchovná orientácia, svetonázor, viera na prežívanie smútku? Je rozdiel dĺžky, intenzity terapie pri ateistoch, veriacich v reinkarnáciu, v kresťanské či islamské princípy?
U každého je to iné a spiritualita je jedným z viacerých nástrojov, ktoré pomáhajú na ceste zo smútenia.

8. Tolerujete (alebo využívate) u vašich klientov používanie rôznych spôsobov životnej filozofie (mám na mysli Zen a pod), meditácií (ezoterika, joga), horoskopy, astrológia, numerológia, vyvolávanie duchov a pod.?
Sme nenáboženská a apolitická organizácia, takže dvere má u nás otvorené každý bez ohľadu na vieru a názory. Pracujeme čo najviac v neutralite cez prijatie - odpustenie - vďačnosť - lásku.

9. Usporadúvate aj divadelné predstavenia. Je každé z nich iné? Ako sú tématicky zamerané? Účinkujúci sú tí istí? Kde môžeme takéto predstavenie vidieť, koľko zvyčajne trvá a aká býva návštevnosť?
Vytvorili sme 5 autorských divadelných predstavení, každé malo inú tému, ktorú prinášali naše pobyty a tábory. Divadelníci sú naše deti a študenti konzervatória v Prešove. Momentálne predstavenia nehráme, ale nakoľko to bolo krásne a zmysluplné, radi by sme sa k tomu vrátili, budeme informovať :)

10. Ako spolupracujete s kolegami v Českej republike? Svojho času sa touto problematikou zaoberala psychologička Naděžda Špatenková, vyšlo jej viacero kníh, vyššie som spomenul Jiřinu Šiklovú, pridám Jaroslava Šejvla…
V Čechách máme viaceré spriatelené organizácie, s ktorými sa navzájom inšpirujeme, ale priamu spoluprácu nemáme.

11. Jeden čas ste sa podieľali na činnosti CEEV Živica, v Zaježovej ste tiež organizovali pobyt. Spolupracujete s nimi aj naďalej? Konkrétne by nás zaujímala spolupráca v oblasti prírodného pohrebníctva (zakladali ekologický cintorín vo Zvolene).
Nespolupracujeme priamo, aj keď my veľmi uznávame prírodné pohrebníctvo. Andrea Uherková zo Zvolena príde 28.10.2023 na náš DEADLINE festival o kolobehu života a smrti do diskusie o rozlúčkach porozprávať o prírodnom pohrebníctve na Slovensku.

12. Ak by ste hodnotili združenie od svojho vzniku po dnešok, dalo by sa aspoň približne vyčísliť množstvo ľudí, ktorí prešli vašim Kolobehom života, prípadne počet akcií, účastníkov a spolupracovníkov, ktorí pomáhali záujemcom o vaše služby?
Ročne nám fyzicky prejde rukami a srdciami na našich pobytoch - táboroch - kurzoch vyše 400 ľudí po strate blízkeho. Každým rokom číslo rastie a my sa rozširujeme.

13. Tým, že organizujete festival Deadline v Košiciach vidieť, že vaše plány siahajú do ďalekej budúcnosti. Poďme ale k blížiacemu sa festivalu. Čo, okrem pozvania, by ste našim čitateľom o ňom a jeho určení vedeli povedať, skúste odhadnúť aj návštevnosť a ohlasy verejnosti.
Na festivale očakávame okolo 250 návštevníkov. Program bude od rána 11,00 h do 21,00 h, súčasťou večerného koncertu má byť aj krst našich 4 publikácií (3 motivačné diáre pre ľudí po strate, 1 kniha) na večernom koncerte Petra Lipu. Veríme, že oslovíme širokú verejnosť, aby sme mohli spolu prinášať prijatie v témach zomierania a smútenia.

Sprevádzať nás bude Peter Šarkan Novák ako moderátor a Oľga Valentová v sekcii EDUKÁCIA, kde bude 5 moderovaných diskusií a živé knižnice.

Sekcia UMENIE bude zastúpená bábkovým divadlom určená pre všetkých a tiež tvorbou, napr. lynority, mexické čelenky, vence, tanečný a hlasový workshop. HRA bude nielen v rámci výstavy pre deti z Bibiany a čitateľskými kútikmi, dielňami.

JEDLO v mexickom štýle bude ponúkať Bistro v Tabačke.

Viac informácií a možnosť podporiť vznik tohto jedinečného festivalu:
https://www.startlab.sk/projekty/3493-deadline-festival-o-kolobehu-zivota-a-smrti/?fbclid=IwAR13B443lwiZLTTx4fPXekdf60zttxPGOirZzUyEqpoH811wg2xYp-GoDc0

Za rozhovor ďakujeme manažérke a lektorke občianskeho združenia Kolobeh života Mgr. Andrei Tóthovej.

Pozrite si foto pod článkom
Popisky k fotografiám dole pod foto
 

Pripravil Pavel Ondera © Slovenské pohrebníctvo
publikované na portáli SP net 09. 2023, aktualizované 2.3.2024
 

Späť na tému Profesionáli
 
Podporte náš článok
Fotogaléria k článku